Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki

Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki

_

Szanowni Państwo.
Serdecznie witam na Finale Krajowym XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tym większy to zaszczyt, że po raz pierwszy spotykamy się z tej okazji w Powiecie Strzeleckim.

Ziemia to zachęcająca do poznania jej bliżej. Jej bogata historia, związana z położeniem na styku granic państw, kultur, religii i narodów może fascynować. Podobnie jak krajobraz – nizinny, ale z fragmentem serpentyn górskich w pobliżu wsi Poręba, a przede wszystkim z górującym nad naszym terenem wygasłym wulkanem – Górą św. Anny. Do stojącego na jej szczycie sanktuarium lud śląski pielgrzymuje od ponad 500 lat. Innym znanym szeroko zabytkiem jest pocysterski zespół klasztorny w Jemielnicy, wpisany w ogólnoeuropejski Szlak św. Jakuba. To prawdziwa perełka wśród naszych zabytków – a nie brak ich w każdej z siedmiu gmin naszego powiatu. Gmina Izbicko, w której odbywa się tegoroczny finał BRD, również ma się pochwalić, choćby wspaniale odrestaurowanym zespołem pałacowo-folwarczano- parkowym w Izbicku.

Nie patrzymy jednak tylko w przeszłość. Sięgamy również w przyszłość. Mamy znakomicie rozwinięte rolnictwo, ale na naszym terenie funkcjonuje coraz więcej firm związanych z przemysłem i usługami. Coraz więcej pojawia się u nas inwestorów zagranicznych. Sprzyjają temu świetnie przygotowane tereny inwestycyjne oraz systemy ulg dla przedsiębiorców.

Również nasze placówki oświatowe z powodzeniem dążą ku temu, by młodemu pokoleniu zapewnić wykształcenie w tych kierunkach, które w przyszłości zapewnią mu zatrudnienie.

Dobrze się mieszka u nas – ludzie tu przyjaźni i gościnni, otwarci na przybyszów i nowe inicjatywy. Jest tu bezpiecznie. Temu właśnie sprzyjają m.in. takie przedsięwzięcia jak XXIX Finał Krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, dzięki któremu młodzi ludzie uczą się, jak być bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego. Warto skorzystać z szerokiej oferty hotelowej na terenie Powiatu Strzeleckiego, by zatrzymać się tu nie tylko na chwilę i poznać wszystkie jego uroki. Wędrując pieszo, jadąc rowerem (a ścieżek rowerowych u nas nie brakuje) czy konno lub płynąc kajakiem po malowniczych meandrach Małej Panwi. Życząc sukcesów w Turnieju BRD, serdecznie zapraszam w nasze gościnne progi

Starosta Strzelecki
Józef Swaczyna