Henryk Lakwa – Starosta Opolski

Henryk Lakwa – Starosta Opolski

Szanowni Państwo!

Serdecznie witam na Finale Krajowym XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tym większy to zaszczyt, że po raz pierwszy spotykamy się z tej okazji w Powiecie Opolskim.

Powiat opolski znajduje się w środkowej części województwa opolskiego. 1587 km2 zamieszkuje ponad 130.000 ludzi. Dobre zaplecze komunikacyjne: autostrada A4 (Berlin – Medyka), droga międzynarodowa E40 (Frankfurt nad Menem – Lwów), równoległa do niej linia kolejowa, lądowisko dla małych samolotów turystycznych w Polskiej Nowej Wsi, ponad 600 km dobrze utrzymanych dróg powiatowych, spławna Odra-  przez cały teren powiatu do Szczecina i przez kanał Odra – Hawel, do Berlina, połączenia z lotniskami krajowymi we Wrocławiu i Katowicach sprawiają, że Powiat Opolski ma dobre zaplecze do rozwoju turystyki i gospodarki.

Nad Jeziorami Turawskim rozwinęła się turystyka wypoczynkowa i sporty wodne. Niemodlin, Zakrzów Turawski i Popielów oferują czynny wypoczynek nad stawami rekreacyjno – hodowlanymi i w gospodarstwach agroturystycznych. Na terenie powiatu znajdują się trzy baseny: kryta pływalniaw Tułowickim Zespole Szkół, baseny letni w Suchym Borze oraz w Lipnie.

W Krasiejowie odnaleziono szczątki prawdopodobnie najstarszych dinozaurów na świecie. Znajduje się tu największy w Europie park tematyczny – JuraPark z trójwymiarowym oceanarium, kinem emocji 5D, tunelem czasu, ścieżką edukacyjną, cyfrowym Parkiem Ewolucji, wesołym miasteczkiem, a latem plażą i niezwykłym jeziorem triasowym, stanowi doskonałe miejsce rozrywki dla całej rodziny.

Powiat opolski to również dobrze utrzymane parki dworskie wokół w większości odrestaurowanych i zagospodarowanych pałaców, dworów i zamków, m.in. w Prószkowie, Tułowicach i Niemodlinie. Cały szereg drewnianych kościółków, najpiękniejsze w Kolanowicach, Bierdzanach i Zakrzowie Turawskim. To także zabytki techniki: w Ozimku wiszący most żelazny – pierwszy tak zbudowany w Europie, w Murowie pozostałości huty pamiątki kolonizacji fryderycjańskiej, a w Prószkowie księgozbiór po pierwszej w Europie Akademii Rolniczej.

Cały Powiat Opolski otulają obszary krajobrazu chronionego, parki krajobrazowe, rezerwaty leśne i wodne: Stobrawski Park Krajobrazowy, Bory Niemodlińskie, Lasy Stobrawsko – Turawskie, dwa arboreta w Lipnie i Prószkowie oraz rezerwat wodny Staw Nowokuźnicki, który liczy sobie 80 lat.

Powiat Opolski to również teren dobrze zindustrializowany. W okolicach Ozimka i Osowca rozwinął się przemysł maszynowy i metalurgiczny, a w gminie Dobrzeń Wielki przemysł energetyczny, remontowo – budowlany oraz produkcja artykułów z tworzyw sztucznych, odzieży, przetwórstwo drewna.

Doskonale prosperuje tu sieć małych zakładów rzemieślniczych wytwórczych i usługowych specjalizujących się w stolarstwie – szczególnie w produkcji okien i drzwi, mechanice pojazdowej, remontach mieszkań, małej gastronomii.

Powiat Opolski z dobrze zorganizowaną baza turystyczną i gastronomiczną bogactwem zabytków, niepowtarzalnymi krajobrazami, oznaczonymi szlakami i ścieżkami rowerowymi jest świetnym miejscem do letniego i zimowego wypoczynku.

Henryk Lakwa
Starosta Opolski